Dober dan, kruh
V starih časih so si ljudje sami pekli kruh v velikih krušnih pečeh. Danes pa ga doma pečemo redkeje. Raje ga kupimo v trgovini ali pekarni.
Izbiramo lahko med različnimi vrstami kruha: pšenični beli kruh, črni kruh, ajdov kruh, rženi kruh, koruzni kruh, mlečni kruh, ovseni kruh, pirin kruh, polnozrnati kruh …
Žito in moka, peki in pekarne
Žito pridobivamo iz različnih rastlin, ki jim rečemo kulturne rastline. To so ajda, pšenica, rž in druge. Posušeno zrnje kulturnih rastlin odpeljejo v električni mlin, kjer ga mlinski kamni zmeljejo v moko. Moko pripeljejo v pekarno. Peki iz nje spečejo kruh. Dodajo ji vodo, kvas in sol. Vse skupaj zmešajo v stroju za mesenje testa. Peki vstanejo zelo zgodaj zjutraj, ko je zunaj še noč.
V stroju naenkrat zamesijo veliko testa. Potem testo vzhaja. Vzhajano testo pek razdeli na manjše, enako težke dele. Pri tem potrebuje tehtnico. Iz manjših kosov testa oblikuje hlebčke, štruce, žemlje. Položi jih na toplo, kjer še enkrat vzhajajo.
V sodobnih pekarnah tudi ta del postopka opravijo stroji – pek pa jih nadzoruje!
Zdaj gre kruh lahko v peč. Pred pečenjem pek vanj napravi še nekaj zarez z nožem, nato pa ga potisne v peč, kjer se speče. Pečen kruh vzame iz peči in počaka, da se ohladi. Ohlajene hlebčke, štruce, rogljičke, žemlje … odpeljejo iz pekarne v prodajalno kruha. Tako zjutraj lahko kupimo svež kruh. V mnogih sodobnih trgovinah kruh pečejo tudi sami.
ALI VEŠ?
- V starih časih kruha niso imeli na mizi vsak dan, ampak so ga jedli samo za praznike. Kruh je bil drag, še posebej pšenični kruh, zato so ga cenili in spoštovali. Namesto kruha so največkrat jedli krompir, razne kaše in močnike.
- Riž je vsakdanja hrana polovice prebivalcev našega planeta, zlasti v Aziji. V Severni in Južni Ameriki pa je vsakdanja hrana koruza. V Mehiki pečejo iz koruzne moke okusne palačinke, tortilje, in jih jedo z različnimi nadevi. Pri nas koruzo jemo večinoma v obliki polente ali kot koruzne kosmiče.
- Afričani namesto kruha pogosto jedo proso in sirek (koruzi podobna rastlina). Iz njiju si skuhajo hranljivo kašo.
Članek je bil objavljen v Cicibanu, največkrat nagrajeni otroški reviji
Ciciban je legendarna, najbolj prepoznavna in največkrat nagrajena slovenska otroška mesečna revija. Polna domišljije in učenja, ustvarjanja in branja navdušuje šolarje od 1. do 3. razreda.
Naročniki na dom prejmete 15 % popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.